Малі Геївці, Церква Успіння пр. Богородиці

Дата: 08.12.2023 13:11

Вперше греко-католицька громада села Малі Геївці згадується в 1972-му році, як філія Коритнянської церкви. З 1947-го року є філіалом Ратівської церкви. Наразі значиться, як філія угорської греко-католицької громади Ужгорода.

До 1947-го року Малі Геївці відносилися до Ужгородського Єпископського округу. В 1996-му році, після легалізації Єпархії, зараховані до Виноградівсько-Берегівського Єпископського округу, а з 2003-го до Ужгородського Єпископського районного округу.

Греко-католицька громада села в 1972-му році становила 30 осіб, в 1847-му  115, в 1915-му 197, в 1947-му  298, а в 1914-му році громада вже нараховує 600 парафіян. Наразі ця цифра становить 148 осіб.

Греко-католицька церква (каплиця) діяла в пристосованому будинку з вальків (саману). Вівтарний образ намалював Й. Бокшай, а подарували його церкві Ференц Орос з дружиною Єлизаветою Бийреш.

У 1949 р. радянський режим ліквідував знамениту фабрику дзвонів Ференца Еґрі, а приміщення перетворено на колгоспні склади. У 1956 р. греко-католицьку церкву закрили, а згодом переобладнали під столярну майстерню.

У 1989 р. Громаді не повернули колишнью каплицю, тому в 1992 р. стараннями Амбруша Долґоша та останнього робітника дзвонарні Йосипа Койсо під церкву пристосували вцілілу будівлю колишньої фабрики. На кошти всіх жителів села будинок переробили, і 15 серпня 1993 р. відбулася перша служба Божа. Перед входом встановили дзвіницю з одним дзвоном Ф. Еґрі, що зберігся, виготовленим 1939 р. Через рік храм освятили єпископи Іван Маргітич та Йосип Головач.

Офіційна реєстрація греко-католицької громади  відбулась в 1994-му році.

На даний момент будівництво церкви ще не завершено.

Церковна книга ведеться з 1782-го року ( до 1915-го року  в Коритнянах).

Перелік священнослужителів: Амбруш Йожеф (1993-2022), Бензо Юрій2022-го року по сьогоднішній день).

Храмове свято присвячене Успінню пр. богородиці та  відзначається щороку 15-го серпня.

Порядок Богослужінь:

Середа о 18:00 к.ч. Літургія

Субота о 17:00 к.ч. катехизація дітей, о18:00 к.ч. Вечірня

Неділя о 10:30 к.ч. угорсько-мовна Літургія, о 12:00 к.ч. старослов’янська Літургія.

Уроки з релігії відвідують 12 дітей.

Настоятель церкви: о. Юрій Бензо