Сюрте, Римо-католицький Костел Воздвиження Чесного Хреста (Охоронний номер:197 / 0)

Дата: 08.12.2023 15:05

У письмових джерелах назва поселення вперше з’являється в 1281-му році. Тоді село було куплено родом Бакша від сімї Ратовтів.

Костел датується XIV ст., а перша згадка про парафію датована 1332 роком. Первинно він був католицьким, проте в період реформації він неодноразово змімінював конфесію на реформатство і навпаки. Храм повернувся до католиків в 1718-му році. У 130-му році довелося будувати нову церкву, при цьому будівельники дотримувались плану строго храму, тільки у XIX столітті до фасаду західної стіни храму добудували чотирикутну вежу. На зовнішньому боці стінинафу видно фігурний надгробний камінь з XV століття одного з членів роду Сюрте. Біля сходів на хори на підлозі знаходиться прикрашена гербом надгробна плита дружини Міклоша Сюрте – Крістіни Маріаші, виготовлена в XVI столітті з червоного мармуру.

Під час другої світової війни  1945 році) один з трьох дзвонів храму був пошкоджений осколками бомби. Пізніше (в 2000 році) вежу повністю перебудували та зняли пошкоджений дзвін. Цього ж року провели зовнішній та внутрішній ремонт.

Орган виготовлений Пряшівським майстром Юліусом Гуною між 1920 -1939 роками.

В храмі служать дієцезіальні священники з парафії св. Архангела Михаїла у Ратівцях. Біля костелу розташований пам’ятник святому Іштвану.

Початок метричних записів: 1841 рік.

Перелік священників: Горват Агоштон (1989-1990), Боган Бейла (1990-1993), Балінт Вілмош (1993-1995), Молнар Міклош (1995-2004), Сулінчак Шандор (2004-2005), Мейсарош Домонкош (2005-2006), Мікуляк Ласло (2006-2008), Погорецький Роберт (з 2008-го року по сьогоднішній день).

Храмове свято присвячене Воздвиженню Чесного Хреста  та  відзначається щороку 14-го вересня.

Наразі кількість прихожан становить 300-350 осіб, з яких систематично відвідує церкву 96 осіб, 22 дітей відвідують уроки з релігії.

Богослужіння щотижня в неділю.

Мова літургії: угорська.

Настоятель храму: Погорецький Роберт Михайлович